Výprodej nábytkuAKCE
MĚSÍCE
Obývací
pokoje
KuchyněJídelnyLožniceKancelářStudentské -
dětské pokoje
PředsíněDoplňkyNábytek
z masivu

Kupujeme kuchyňskou linku

Kuchyně je už řadu let jednou z nejdůležitějších místností v domě. Je to místnost, kde se nejčastěji sejde celá rodina společně, kde trávíme společný volný čas a místo, kam se rádi vracíme. To jsou důvody, proč bychom výběru kuchyňské linky měli věnovat značnou část svojí pozornosti. Naše rozhodování nejčastěji ovlivňují faktory, jako je vzhled kuchyňské linky  (s tím souvisí použité materiály na výrobu kuchyně), praktičnost (tedy vhodné typy a rozmístění skříněk, doplňky zvyšující komfort a ergonomii kuchyně) a v neposlední řadě i cena (rozpočet na pořízení nové kuchyně). Při výběru kuchyňské linky si musíme uvědomit, že pořízení kuchyňské linky není zpravidla ne jeden nebo dva roky, ale jde o investici třeba na deset i více let a podle toho bychom nákup nově kuchyně měli vnímat.

Každý den budete prvky kuchyně používat a denně si budete říkat, jak jste spokojeni, jak vás práce v nové kuchyni těší a přináší vám vyšší komfort, než na který jste byli doposud zvyklí.  Nebo  se může stát i to, že kuchyňskou linku sice budete mít velmi hezkou, ale  denně vám bude připomínat, že šuplíky nejsou dostatečně velké, respektive že se vysouvají jen do poloviny, nebo že se musíte denně ohýbat případně klekat na kolena, abyste vylovili ze spodních polic nádobí apod. Přitom rozdíl v ceně za komfortní kuchyň a kuchyňskou linku pořízenou s tlakem na cenu nemusí byt nikterak zásadní a z dlouhodobého hlediska i poměrně malý. Samozřejmě rozumíme tomu, že ne vždy lze kuchyňskou linku postavit jen s ohledem na maximální komfort, proto jsme připraveni poradit a najít případný kompromis.

Jak chápat design kuchyňské linky?

Bonn apetit EKRAN-KLONSAMIRA

Při výběru kuchyňské linky je důležité vzít v potaz několik důležitých faktorů. Tím na první pohled nejvýraznějším je design. Z linky může udělat čistě pracovní nevýrazný prostor, nebo dominantní prvek celé místnosti, popřípadě celého bytu. Může vytvořit kuchyň moderní dle posledních trendů, nebo klasickou či rustikální, klidně i na zámek. Slovo design je ovšem velmi často chybně vnímáno pouze jako vzhled, nicméně s designem přímo souvisí i funkčnost. Je tedy důležité se zaměřit i na praktičnost kuchyňské linky. Aby bylo vše potřebné neustále po ruce, abychom se při vaření zbytečně nenachodili. Z ergonomického hlediska je také vhodné přizpůsobit výšku pracovní plochy výšce postavy. V naší nabídce tedy naleznete i zvýšené kuchyně. Velice praktickým prvkem je také umístění trouby do zvýšené polohy. Nesmíme zapomenout ani na vhodné osvětlení pracovní plochy a to jak přirozené, tak umělé.

Je lepší kuchyň z lamina, MDF, nebo masivu?

Jak jsme naznačili výše, každý z nás chce po kuchyňské lince něco jiného, každý z nás má jiné možnosti, a to jak technické, tak třeba finanční. A to vše souvisí i s výběrem  materiálu na výrobu kuchyně.  Dnes asi nejčastějším materiálem na výrobu kuchyňských linek (máme na mysli materiál dvířek) je laminotřísková deska opatřená kvalitní ABS hranou. Návrat k laminu je způsoben jednak tím, že výrobci LTD desek nabízí nepřeberné množství dekorů a barev s tím, že řada dekorů je k nerozeznání od dýhovaného nebo masivního materiálu, jednat módní vlnou, která upřednostňuje dvířko hladké s důrazem na snadnou údržbu a v neposlední řadě i cenou, která je často nižší, než u ostatních materiálů. Kromě dvířek z lamina se často setkáváme  s požadavkem na dvířka z MDF desky, které umožňují různé profily a frézování dvířek. Vzhled pak tvoří například fólie v v dekoru dřeva, pastelových barev, a to buď v provedení matném, vysokém lesku, nebo třeba s metalickým efektem. Pro náročnější zákazníky, nebo pro ty, co upřednostňuji přírodní materiály, jsou v nabídce dvířka dýhovaná nebo masivní.

Každý materiál má jiné vlastnosti a nabízí jiné možnosti. Také údržba kuchyňské linky bude jiná u kuchyně s dvířky z lamina oproti kuchyňské lince s masivními celodřevěnými dvířky. Jinak se budou udržovat kuchyně v matném provedení a jinak v populárním a moderním lesklém vzhledu. Proto dobře zvažte, co je pro vás důležité. Jistě Vaše úvahy ovlivní i to, jestli bude kuchyňská linka v samostatné místnosti, nebo jestli bude tvořit jeden celek s jídelnou a obývacím pokojem.

Obdobně je to i s pracovní deskou, kde je opět na výběr řada materiálů. Opět nejčastější jsou pracovní desky na bázi dřevotřísky, které se vyrábí v mnoha dekorech a jsou finančně nejdostupnější. Další možností jsou desky z masivu, přírodního či umělého kamene, leštěného betonu, skla a dalších materiálů.

Jaké použít kování, co doplňky?

Celkový dojem z výsledné kuchyně dotvářejí také doplňky jako jsou použitá skla, úchytky, drátěný program, obklad mezi skříňkami a podobně. Nelze zapomenout ani na kování. Není problém vyrobit krásnou linku třeba i z masivu osazenou obyčejným základním kováním, nebo naopak vyrobit linku z levnějšího lamina a vybavit ji tím nejlepším kováním, co lze pořídit. Tak jako použité materiály a dekory udělají dojem z kuchyňské linky na první pohled, tak výběr a typy kování ovlivní dojem z kuchyně při jejím používání. Levné kování vás může nutit "klekat si na kolena", lepší, ale dražší kování vám usnadní život v kuchyni a to třeba i s doživotní zárukou na kování. Typickým představitelem toho nejlepšího, co můžete v kuchyni mít, jsou prvky od rakouské firmy Blum.

Podívejte se na níže uvedená videa firmy Blum, kde se můžete inspirovat v tom, jak uvažovat o nové kuchyni. Blum je špička v oboru, ale není zdaleka jedinou firmou, která nabízí obdobná řešení, často inspirovaná právě touto firmou.

   

 

    

 

K jakému účelu kuchyňskou linku pořizujeme?

Nejčastěji potřebujeme novou kuchyňskou linku pro vlastní použití do bytu nebo rodinného domu, případně na chatu či chalupu. Často také pořizujeme kuchyňskou linku do bytů (investičních bytů) určených k pronájmu. Kuchyň pořizujeme do již stavebně připravených a z hlediska přípojek vody, plynu, elektřiny, nebo odpadů jasně daných prostor, nebo do objektů, které se teprve staví, nebo kde probíhá rekonstrukce a zmíněné přípojky chcete vyřešit až podle návrhu kuchyňské linky.

Vezmeme to tedy od konce:

Kuchyňská linka do nových nebo rekonstruovaných prostor - v tomto případě si nechejte vypracovat návrh vaší nové kuchyně, abyste věděli, kde bude mycí zóna, kde pracovní prostor a kde budete vařit. Podle návrhu kuchyně si nechejte vypracovat podklady pro umístění odpadu, přípojky vody, plynu a zásuvek pro jednotlivé spotřebiče či osvětlení. V případě objednávky kuchyně je takovýto návrh pro vás zcela zdarma. Jen takto se vyhnete potížím při instalaci kuchyně a nestane se, že něco někde nepůjde tak, jak by mělo. Stačí, když nám přinesete rozměry místnosti (místa pro kuchyňskou linku) s rozměry a umístěním oken, topení a dveří, případně dalších prvků, které zasáhnou do kuchyňské linky.

Kuchyňská linka do stavebně připraveného prostoru - pokud jste v situaci, kdy potřebujete linku do místnosti, kde není možné nebo velmi komplikované měnit umístění odpadu a dalších přípojek, je třeba tyto pečlivě zakreslit do plánku a okótovat a s takto připravenými podklady navštívit našeho specialistu, který Vám navrhne kuchyňskou linku tak, aby vše sedlo na předem dané přípojky. V těchto případech bohužel často nejde zajistit, aby byla kuchyňská linka ideální z hlediska ergonomie, protože nejde s některými prvky posouvat (dřez, digestoř apod.). Nicméně pokud využijeme možnosti výroby skříněk na míru, často výsledek předčí očekávání.

Kuchyň do prostor k pronájmu - v případě kuchyňské linky pro byty (domy) k pronájmu platí z pohledu návrhu výše uvedené.  Nicméně v tomto případě budeme pravděpodobně klást důraz na jiné požadavky, než v případě kuchyní pro vlastní bydlení. Záleží samozřejmě na úrovni pronájmu a také na tom, o jakou klientelu nám jde především. Jinak bude kuchyň zařízena pro krátkodobé pronájmy, nebo pro studenty, jinak kuchyň pro byty a domy určené k dlouhodobějšímu užívání, jinak pro dvojici nebo jedince a jinak pro rodiny s dětmi. Obecně do pronájmů chtějí zákazníci spíše levnější kuchyňské linky. V tomto případě lze sestavit kuchyňskou linku buď na míru, nebo využít kuchyňských kompletů dodávaných v různých rozměrech - nejčastěji 180, 220, 240 a 260 cm.

Kuchyň pro vlastní bydlení - jak již bylo řečeno, kuchyňská linka je často srdcem domova, místem, které denně využíváme a také může být naši chloubou (především, pokud je  součástí větších obytných prostor). Uvědomte si, že pracovní prostor kuchyně budete užívat prakticky denně. Je tedy důležité kuchyňskou linku naplánovat co nejlépe, aby sloužila, jak má a aby nám práci v kuchyni usnadňovala. Pokud to jde, přizpůsobte stavební připravenost (přípojky, odpady, zásuvky...) návrhu nové kuchyně, než naopak. Vhodným rozmístěním jednotlivých kuchyňských zón si můžete život v kuchyni zpříjemnit a usnadnit. Vše budete mít po ruce. V opačném případě tomu tak být nemusí a nová linka bude jen dalším kompromisem mezi ergonomií a možnostmi technické připravenosti místnosti kuchyně. Při výběru materiálů uvažujte o tom, jakého vzhledu linky chcete dosáhnout, jak velkým "otrokem" své nové kuchyně chcete být (myšleno z pohledu údržby, leštění, čištění apod.) Přemýšlejte nad tím, jak budou moci využívat kuchyň děti, případně starší členové domácnosti. Pro pohodlnou práci v kuchyni je i důležitá výška pracovní plochy, která standardně bývá 86 cm, ale lze jí mít i o pět centimetrů výše, což je příjemné pro vyšší postavy.

Bonn apetit TAFLA-POLYSK-EBEN

Je tedy zřejmé, že co zákazník, to jiné požadavky a jiné řešení kuchyňské linky. A nejde jen o samotnou linku, ale je také dobré zvážit, jakou podlahovou krytinu do kuchyně zvolit, z čeho pořešit obklad mezi skříňky, jak zajistit odtah kuchyňských výparů, nebo se spokojit s recirkulačním režimem digestoře, kam umístit lednici, jak vyřešit ukládání potravin atd. Podstatné je také kvalitní osvětlení pracovní plochy kuchyně a samozřejmě i způsob vaření a tím i výběr kuchyňských spotřebičů. Pokud mate k dispozici jak plyn, tak odpovídající elektroinstalaci, je potřeba zvolit typ vařidlové desky, zamyslet se nad využitím myčky, která je již standardem moderní domácnosti, a definovat své požadavky na troubu. Vaření/pečení lze pořídit ve formě vestavěných spotřebičů, nebo ve formě stále oblíbeného samostatně stojícího sporáku. Kuchyňským spotřebičům věnujeme samostatnou kapitolu. K vaření a pečení patří i mytí.
Dalším podstatným prvkem kuchyně je dřez a jeho umístění. Jaký dřez zvolit, opět probíráme v samostatném článku.

Rádi Vám s výběrem kuchyně vhodné právě pro Vás poradíme v našem kuchyňském studiu v Olomouci. Můžete si u nás vybrat z široké škály skříněk různých rozměrů, barev i provedení. Kuchyni vhodně doplníme dřezem i spotřebiči a zajistíme jak dopravu tak i montáž kuchyně přímo u Vás.

 


 

Kuchyňské studio Rady před nákupem kuchyňské linky Návrh kuchyňské linky ZDARMA Zaměření kuchyňské linky Moderní a designové kuchyně Klasické a rustikální kuchyně Výběr kuchyňského dřezu Kuchyňské spotřebiče